Artikkel

Paar mõtet uue relva valikul

Eesti keel

Olen mõningase aja vältel klientidega poes kokku puutudes märganud paari asjaolu järjest tihedamat kordumist. Puudutab see eelkõige uute relvaomanike poolt esimese relva soetamist. Tooksin need Teile siinjuures ära, koos mõnede omapoolsete soovitustega.

"Olen alles algaja ja vajan seepärast algajale mõeldud relva; professionaalide omad jäägu kas proffidele, või minu puhul kuhugi kaugemasse tulevikku".

Keegi meist ei ole sündinud relvaprofiks, kõik on pidanud laskma õppima. Kes rohkem, kes vähem ja mis tulemustega on isikliku andekuse ja motivatsiooni küsimus, aga õppima peame me kõik. Ei ole olemas sellist asja nagu "algaja relv". Kõik tulirelvad vajavad professionaalset ümberkäimist ja teadmisi, et tagada ohutus, mis on peamine kõigi relvade puhul, sest relva väärkäitlemisega kaasnevad reeglina väga tõsised tagajärjed mida ei ole võimalik enam tagasi pöörata. Siin tuleb mängu lisaks omanikule ka relva enda kvaliteet. Ilma rahata (või siis väga odavalt) kvaliteeti paraku ei saa. Relva kvaliteet tähendab selle materjalide kvaliteeti, vastupidavust; relva konstrueerimiseks kasutatud insenerteadmisi, relva koostekvaliteeti, relva osad valmistanud masinate täpsust. See kõik maksab, ja kajastub seega relva hinnas. Korralik relv laseb vaid siis, kui omanik päästikule vajutab, mitte kui see maha kukub, või mõne sisemise detaili purunemise tõttu.

Siinkohal tooksin võrdluse esimese auto soetamisega. Meil kõigil on omad eelistused auto liigi, tootja jms. suhtes. Kui nüüd värske autojuhilubade omanik hakkab valima oma esimest autot, ei lähe ta ju otse küsitava kvaliteediga säästuauto esindusse ja ei osta endale sellist agregaati vaid seepärast, et tuntult hea kvaliteediga auto "on mõeldud juba neile, kellel load juba mõnda aega käes, ja on seepärast nn. edasijõudnud autojuhid". Loomulikult läheb ta esindusse kuskohast saab ta kohe oma vajadustele vastava sõiduki kätte ja ei hakka eelnevalt paar aastakest "vaevlema" autoga mis küll 100%liselt tema soovidele ei vasta, aga no tuleb ära kannatada, ikkagi algaja värk. Loomulikult ei ole vaja minna kohe esimesel päeval Brabuse esindusse ja tellida endale kõige-kõigem mürsk mis foori taga isegi F1 tolmupilve maha jätab.

Sama asi relvadega, kuid selle vahega, et kui värske relvaloa omaja soovib kindlasti hakata nt. IPSC Openit laskma, soovitaks ma tal see relv ära osta ja mitte "teha aastake-paar trenni" Production Didivisjoni sobivate tavarelvadega. Milleks raisata aastake-paar, kui tuleviku soov ja tahtmine on kindlad? Ma ei näe selles mingit mõtet. Tuleb osta vajadustele vastav vahend. Siit tuleme teise "trendi" juurde.

"Ma tahan osta ühe relva, mis sobib kõigeks".

Kahjuks päriselus asjad, mis sobivad kõigeks, ei sobi tegelikult päris lõpuni millekski. Relvade osas muidugi nii 100%liselt kategooriline olla ei saa (nagu nt. puhastusvahendite, masinate jms. puhul), aga sinnapoole siiski üksjagu kisub.

Nimelt kui soovitakse saada madala või keskmise hinnatasemega relva, mis sobiks nii laskespordiks (nt. IPSC) kui ka enesekaitseks kaasas kandmiseks, olen soovitanud Glock 17 või Glock 19 vastavalt. Väga hea hinna-kvaliteedi suhe. Isiklikult olen .45ACP püstoli-inimene, peamiselt eelistades just 1911-tüüpi püstoleid (5" raud + 1,3 kg kaalu), aga ma olen ka ilmselt keskmisest Eesti inimesest veidi enam motiveeritud. Motivatsioon ongi see sõna millele soovin siinkohal rõhu asetada.

Enesekaitserelvast on kasu vaid siis, kui ta on vajalikul hetkel kaasas. Kui ta on liiga suur või raske, siis mingil hetkel (eriti soojemal ajal kui üleriideid vähem) jäetakse ta lihtsalt koju relvakappi. Kuigi nimetatud Glockid ei ole väga kobakad, on nad siiski piisavalt suured, et päris mitmed neid soetanud inimesed selle suhteliselt harva endaga kaasa võtavad. Ka mina ei liigu alati ja igal pool oma 1911ga. Igal ajal ja -kohas võimaldava kandmise jaoks on mul hoopis Ruger LCP. See püstol on tehtud selle jaoks, et teda kaasas kantaks; konkurentsitult väikseima kaaluga 9mm Br Short püstol, väga kompaktne, võimsuselt aga identne politsei teenistusrelva Makaroviga. Loomulikult on tabamus .45ACPga kordades efektiivsem kui selle pisikese Rugeriga, kuid mõne inimese jaoks jääb 1911 siiski koju kappi, s.t. pole teda ilmselt vajalikul hetkel kaasas. Ruger on aga käepärast ja miski on alati parem kui mitte midagi. Sportlaskmiseks LCP ei sobi. IPSC jaoks vähene võimsus, olematud sihikud, suhteliselt ebameeldiv lasta ka - kerge kaal ja võimas padrun moodustavad koostöös päris kenakese tagasilöögi. Enesekaitseolukorras on see aktsepteeritav, igapäevaseks harrastuseks siiski pigem mitte. Tänaseks on kahjuks Rugerite saadavus Eestis sisuliselt nullis, õnneks on tulnud Glock välja samuti väga hea ja kompaktse ning ilmselt Rugerist ka vastupidavama kompaktpüstoliga Glock 42. Julgen seda küll soovitada.

Seega olen rääkinud relvaotsinguil olevatele inimestele järgmist - mõelge hästi läbi, kui motiveeritud te olete. Kas on mõistlik osta universaalvariant, s.t. keskmise suurusega relv, mis sobiks nii kandmiseks kui spordiks; või teha valik, kumb on esmajärjekorras oluline - sport või enesekaitse; ja kui enesekaitse - kas vaid kodu piires ja vahel harva ka kandmiseks, või pigem kandmiseks. Lähtuvalt sellest ostke relv, mis on tehtud esmajärjekorras just selle otstarbe jaoks.

Kui eesmärgiks pigem kandmine, võtke mõni kompaktpüstol või -revolver. Kompaktpüstolitest oli juba juttu, kompaktrevolvrist kasutan ise kas Taurus 85 .38 revolvrit, või NAA Mini revolvrit. See viimane on küll väga tõsise klassi relv mis puudutab just selle varjatud kandmise võimalusi; nõrgimaks kohaks on selle kaliiber - .22LR; aga nagu juba eelpool öeldud - miski on alati parem kui mittemiski.

Pelgalt ärimehena võib loomulikult kliendile rahumeeli müüa nn. universaalrelva. Alati on 50/60 võimalus, et ta jääb ostuga täielikult rahule, kannab seda ja harrastab sellega sporti suurima heameelega. Kui ta aga peaks jääma selle /60 poole peale, tekib mingil hetkel motivatsioonipuudus ostetud püstoli kaasaskandmiseks. Siis tuleb ta tagasi ja ostab kompaktse relva. Nüüd on tal 2 relva. Mingi hetk tekib rahulolematus sportlike saavutustega. Siis tuleb ta jälle tagasi ja soetab spetsiaalse relv spordi jaoks. Nüüd on tal 3 relva. Ega iseenesest pole ju relvade hulk probleemiks - mul endal on neid üle 20. Pigem on probleem selles, et plaan soetada max vahendid min investeeringuga ei ole korda läinud ja esialgselt ostetud universaalrelv on osutumas tarbetuks. Kandmise jaoks on spets. relv olemas, spordi jaoks samuti - milleks see kolmas, mis kõige esimesena osteti, veel vajalik on ? Järelturg Eestis, pean tunnistama, on sisuliselt olematu. Rahvast on lihtsalt liiga vähe siin riigis ja kord ostetu soovitakse reeglina müüa pea algse investeeringu eest. Kõik muidugi taandub hinnale, aga miks ma peaks ostma kasutatud relva mitte oluliselt väiksema summa eest, millega saan esindusest uue ? Aga miks mina peaks maha müüma oma suhteliselt uue püstoli poole summa või vähemagi eest, mille ma ise välja käisin ? Jälle õigus.

Kokkuvõtteks tahan öelda, et minu asi on anda Teile vaid veidi mõtlemisainet, s.h. soovitusi kuidas oma raha (meil kõigil on seda vaid teatud kindel hulk, tean seda omastkäest) võimalikult efektiivselt oma relvadega seotud elustiili või harrastusse panustada, et hiljem ei tekiks selle asjatu kulutamise osas negatiivseid emotsioone. Relva ost on nagu autogi ost. Iga asi millegi jaoks. Kui teil on plaanis peale perekonna transportimise vedada ka küttepuid või liiva ja sõita väljaspool kattega teid, ei osta te ju tavalist luukpära või universaali, et küll mahub seda liiva ja puid ka pagasnikusse ja ega need porised rattaroopad seal põllul nüüd nii sügavad ka ei ole. Te ostate hoopis neliveolise kastika. Kui teil on soov ja plaan sõita vaid asfaldil ja saada max sõidumugavus, ostate selleks loodud sedaani, aga siis ka teate, et puude vedamiseks peab rentima järelkäru, ja maastikule "ronima" ei lähe.

Teie asi on mõelda läbi ja teha oma otsus kogu olemasoleva info põhjal - enda sisse näete ainult Teie ise, mida Te ise tegelikult tahate. Mitte mina ei hakka Teie ostetud relvaga "koos elama" - ikka Teie. Ja seepärast peate Te sellega rahul olema. Minu asi on anda edasi informatsioon - niipalju kui seda tean, ja soovitusi, mis mille jaoks on mõeldud ja sobib. Head mõtlemist ja otsustamist !

Meist

Taktikalise laskmise keskus on juba pikalt Eestis tegutsenud lasketiirukompleks. Meil on Tallinnas ja Tartus lasketiirud ja relvapoed. Tallinnas on nii 50m kui ka 25m sisetiir. Meie juures saab korraldada konverentse ja tähistada sünnipäevi. Tallinnas asub ka relvamuuseum...


Võta meiega ühendust,
telelefonil: +372 56 880 888
või saada e-kiri: info(at)tlk.ee

www.tlk.ee

Kontakt

TALLINN
Avatud E-R: 9.00-19.00
L: 10.00-19.00
P: 10.00-18.00
Aadress: Nõlva 9, Tallinn

TARTU
Avatud T-L: 11.00-19.00
P: SULETUD

E: SULETUD
Aadress: Teguri 28a 

Ole kursis

Jälgi meid Facebookis või liitu meie uudiskirjaga

Uudiskiri

Liitu meie uudiskirjaga! Selleks lisa enda e-maili aadress allolevasse lahtrisse ja vajuta "liitu"